When Is Grapefruit Bad For You

Posted on

If you are looking for the answer of when is grapefruit bad for you, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding when is grapefruit bad for you. Read it below.

eat  breakfast      rush scoopify

each of the 6 children in the family eats 1/2

Ask: each of the 6 children in the family eats 1/2 grapefruit for breakfast how many days will a dozen grapefruit last?

4 days.

6 children x 1/2 grapefruits = 3 grapefruits in one day

Dozen grapefruits means 12 grapefruits

So 12 grapefruits total / 3 grapefruits in one day = 4 days

A bag contains 4 oranges, 3 grapefruits, and 8 tangerines.

Ask: A bag contains 4 oranges, 3 grapefruits, and 8 tangerines. A piece of fruit is chosen from the bag at random. What is the probability that a grapefruit is NOT chosen?

4+3+8=15 (total number of fruits), 3/15=0.2×100=20% (probability of grapefruit to be chosen), 100%-20%=80% (probability of grapefruit to NOT be chosen)

This is a special type of knife designed specifically for

Ask: This is a special type of knife designed specifically for cutting grapefruit.

Answer:

Messermeister Grapefruit Knife

scientist finds a gene in the DNA of a wild-growing

Ask: scientist finds a gene in the DNA of a wild-growing plant that could increase the amount of lycopene, a cancer-fighting agent, in grapefruits. The scientist inserts this gene into the DNA of a grapefruit plant. This is an example of which process? *

Answer:

going to the gym today and I are going to the blade and I are going to

Explanation:

you can say that I have is the same as the one I have is the same as the one I have is the same as the one I have is the same as

grapefruit and tequila guacamole​

Ask: grapefruit and tequila guacamole​

Answer:

yummy guacamole in my tummy

at a supermarket that sells fruit by the pound, one

Ask: at a supermarket that sells fruit by the pound, one person bought 3 lb of oranges and 6 lb of grapefruit for a totalof $6, while a second person paid $6.40 for 5lb of oranges and 4lb of grapefruit. what is the price per pound of the oranges and the grapefruit?

The price per pound of oranges is $0.80 and the price per pound of grapefruit is $0.60.

The indicated problem is an example of word problem. The word problem gave the number of pounds of oranges and grapefruit that each person bought. The word problem also gave the price that each person paid. We are to find out the price per pound of oranges and grapefruit. Here are the steps in determining the price per pound of the oranges and the grapefruit:

  • Let x be the price per pound of oranges, and y be the price per pound of grapefruit.
  • For the first person, the equation is 3x + 6y = 6 and for the second person, the equation is 5x + 4y = 6.4.
  • We should subtract the two equations to cancel one variable (y) which is the second addend of the two equations.
  • To be able to cancel, we should multiply a number to both equations to derive the least common multiple of the second addend of the two equations. The least common multiple of the second addends is 12.
  • Therefore, let us multiple the first equation by 2, and the second equation by 3 to derive 12y’s for both equations.
  • The first equation then becomes 6x + 12y = 12, and the second equation then becomes 15x + 12y = 19.2.
  • We should subtract the equations so the 12y of both equations will be cancelled.
  • After subtraction, the resulting, remaining equation is 9x = 7.2.
  • Therefore, x = 0.80.
  • Substitute x = 0.80 the the two original equations to derive y.
  • Using first equation: (3 x 0.8) + 6y = 6, this will give us 6y = 3.6. Therefore, y = 0.60.
  • Therefore, the price per pound of oranges is $0.80 and the price per pound of grapefruit is $0.60.

That is how we compute for the price per pound of oranges and graprefruit of the given problem. You can also substitute the answers to the equations to recheck and ensure that our answers are correct.

Here are other links that are related to the said topic:

https://brainly.ph/question/1750134

https://brainly.ph/question/1922069

https://brainly.ph/question/1823281

where can we find grapefruit in Philippines ?​

Ask: where can we find grapefruit in Philippines ?​

Answer:

Cebu, ilocos region

Explanation:

if it’s not the answer please ask your classmates

Answer:

in yo mums garden

Explanation:

bc yo mums a beautiful and gorgeous woman

so she must be able to garden deez nuts

A pitcher contained 32 ounces of orange juice and 12

Ask: A pitcher contained 32 ounces of orange juice and 12 ounces of grapefruit juice. More grapefruit juice was added to the pitcher until grapefruit juice represented 1/3 of the pitcher’s contents. How many ounces of grapefruit juice were added?

32= 2y  so we can know that y=16
12+x=y   12+x=16 therefore x=4

So 4 ounces of grapefruit juice was added

grapefruit juice acid or base​

Ask: grapefruit juice acid or base

Answer:

base

Explanation:

Answer:

i think its base if its acid then why would it be a juice?

Explanation:

Frechly squeezed grapefruit juice lhomogenious or hetero genious​

Ask: Frechly squeezed grapefruit juice lhomogenious or hetero genious​

Answer:

homogenious

Explanation:

the composition is uniform and it does not mixed with other mixture throughout the process.

Not only you can get the answer of when is grapefruit bad for you, you could also find the answers of grapefruit and tequila, Frechly squeezed grapefruit, This is a, A pitcher contained, and grapefruit juice acid.